dafairyness (dafairyness) wrote in aiyatheydidnt,
dafairyness
dafairyness
aiyatheydidnt

This is a 27th Golden Melody Awards post.

典禮_logo_直_1-1-768x601

The Golden Melody Awards concluded Saturday night. Who was nominated? Who won? How did your favorites do? How were the peformances? Let's find out!

Full Show:

2016 GMA


 a-mei x mj116- Fly Out, Bad Boy, Booty Call/超级醉

https://www.youtube.com/watch?v=dEGvdX8EBhw

Sodagreen

https://www.youtube.com/watch?v=76CEGBR23-s

Jam Hsiao x Lang Lang

https://www.youtube.com/watch?v=TpeIaa_cNaQ

Samigad- frozenmosa

https://www.youtube.com/watch?v=Pge3P1hHBB8

A-lin- 浮光

https://www.youtube.com/watch?v=ncrx759USjU


Best new artist

Hello Nico
Eli Hsieh
Ko Chi-Tang
Chang and Lee
Yoyo Chen
Susu (Su Yun Ying)
Bear Guy
[winner]
Eli Hsieh!

2016 GMA


Best song of the year
“Don’t Give Up” Suming
“Matriarchy” Amit (A-mei Zhang)
“Twilight” JJ Lin
“That Evening It Rained” Sodagreen
“Little Luck” Hebe Tien

[The Winner]Don't Give Up- Suming

https://www.youtube.com/watch?v=gzuEvkk-eg8


Best band
Mr Deer
io band
Cosmospeople
Tolaku
Wonfu
Sodagreen

[The Winner]
Sodagreen!

https://www.youtube.com/watch?v=2cCligRwFoI


Best Duo
Cozy Diary
Chang and Lee
Nine one one
Team Play

[The Winner]
Chang and Lee! (this is pretty great)

https://www.youtube.com/watch?v=Wl7mMP3ZqBk


Best Hakka album
“Time for Surprise” Wing Luo
“At the foot of Tai Ling” Qiu Lin
“Stranger” Huang Tsi-Hsuan
“Anita” iColor

[The Winner]
Huang Tsi-Hsuan!

https://www.youtube.com/watch?v=qNUTIlBR2iM


Best Aboriginal album
“Freedom journey” CMO band
“Migration” Wu Hao-en
“Songs Of The Tamalakao Tribe”/Tamalakao

[The Winner]
Wu Hao-en!

https://www.youtube.com/watch?v=Z7cFAcF9k0k


Best Taiwanese album
“Voices Entering Village” Shi Wenbin
“Columbia” Jacky Chen
“Chang and Lee” Chang and Lee
“Warm Warm Love” Jiang Hui Yi
“Taiwanese New Wave” Huang Shan Liang

[The Winner]
Jacky Chen!

https://www.youtube.com/watch?v=x7_jBkE8AgA


Best Mandarin Album
“Swing Inc.” Peggy Hsu
“Charlie” Eli Hsieh
“Amit 2” Amit
“Aphasia” Tanya Chua
“Winter Endless” Sodagreen
“Infinite” Bear Guy

[The Winner]
Sodagreen again!

https://www.youtube.com/watch?v=cuEja-aL1Uk


Best Taiwanese Male Singer
Jacky Chen
Chen Lei
Hsu Fu-Kai
Huang Shan-Liang
Gangster A-de

[The Winner]
Jacky Chen!

https://www.youtube.com/watch?v=F78fUF2auvU


Best Taiwanese Female Singer
Showlen Maya
Huang Fei
Cao Ya-Wen
Jiang Hui-Yi

[The Winner]
Huang Fei!

https://www.youtube.com/watch?v=kjuqGuhu_-c


Best Male Mandarin Singer
Matzka
JJ Lin
Ko Chi-Tang
Namewee
Li Jian

[Winner]JJ Lin!

https://www.youtube.com/watch?v=isLhCYJgnJ8


Best Female Mandarin Singer
Peggy Hsu
Xiao Hsia
Su Yun Ying (Su Su)
Amit (A-mei Zhang)
Tanya Chua
Julia Peng

[The Winner]
Julia Peng!

https://www.youtube.com/watch?v=6OGz3OSbk0g


Special Contribution Award
Huang Ying Ying


Best Music Video Award
“Eternal Summer” (Director: Su Jian Yi)
“If The Same Pain Was Downloaded Twice” (Director: Tan Zong Pan)
“I’m Not Yours” (Director: Chen Yi Ren)
“I Am Alive ft. Jason Mraz” (Director: Liu Geng Ming)
“I Want To Know Your Everything” (Director: Chen Hong Yi)

[The Winner]
(Sandee Chan feat. Yoga Lin) If the Same Pain Was Downloaded Twice

https://www.youtube.com/watch?v=CssPPy8pXJI


Best Composer Award
Jacky Chen/ ”Black Island” (Artist: Jacky Chen)
Tanya Chua/ “Aphasia” (Artist: Tanya Chua)
JJ Lin/ “Twilight” (Artist: JJ Lin)
Wu Tsing Feng/ “A Rainy Evening” (Artist: Sodagreen)
Jerry C/ “Little Luck” (Artist: Hebe Tien)

[The Winner]
JJ Lin- Twilight!

https://www.youtube.com/watch?v=gd38-X3HpbM


Best Lyricist Award
Hsieh Ming-Yu/”A Life’s Song” (Artist: Jacky Chen)
Wu Hsiung/ “Dismantle” (Artist: Chang and Lee)
Chen Sa/ “Matriarchy” (Artist: Amit)
Wu Tsing-Feng/ “Happy Gorgeousness” (Artist: Sodagreen)
Wu Tsing-Feng/ “You Raised Your Right Hand To Mark ‘Here’” (Artist: Sodagreen)

[The Winner]
Sodagreen!

https://www.youtube.com/watch?v=cuEja-aL1Uk


Best Arranger Award
Jacky Chen, Chen Ju Hao, Jakub Kubi Groos, Ao Di, Li Da Wen/ “Would You Be My Girl” (Artist: Jacky Chen, Dwagie)
Hsu Yu-Ying, Lu Law-Ming/ “A Letter For Tim Bolton” (Artist: Peggy Hsu)
Hsiao Zhao/ “Searching Deep Seas” (Artist: Li Jian)
Chang Shi-Lei, An-Dong/ “Living Is The Best Death” (Artist: Tanya Chua)
Sodagreen, Li Wei-ZHe/ “Happy Gorgeousness” (Artist: Sodagreen)

[The Winner]
Sodagreen!

https://www.youtube.com/watch?v=1wPlJdEbQIY


Best Album Producer Award
Peggy Hsu, Wang Xi Wen/ “Swing Inc.” (Artist: Peggy Hsu)
Adia, Amit/ “AMIT 2” (Artist: Amit)
An Dong, Tanya Chua/ “Aphasia” (Artist: Tanya Chua)
JJ Lin/ “Experimental Album Me n Myself” (Artist: JJ Lin)
Lin Wei-Zhe/ “Winter Endless” (Artist: Sodagreen)

[The Winner]
Sodagreen!

https://www.youtube.com/watch?v=Zboo7KN9VcI


Best Single Producer Award
Shuo Hsiao/ “Have You Eaten” (Artist: Shuo Hsiao)
Eli Hsieh, Tsai Jung Hoon/ “Lamp” (Artist: Eli Hsieh)
Hsiao Zhao/ “Searching Deep Seas” (Artist: Li Jian)
Chen Jian Qi/ “Practice Losing” Artist: One Fang
Chen Jian Qi “Darling” Artist: Julia Peng

[The Winner]
Chen Jian Qi- Darling

https://www.youtube.com/watch?v=6OGz3OSbk0g


Best Album Cover Award
Wu Jian-Long/ “Chang and Lee”
Lin Wei-Ming/ “Principles that never die”
Huang Jia-Xian/ “Mr. Hormone”
Fang Hsu-Zhong/ “Vu Vu Reggae”
Zhao Yi-Xiang/ “GIGO”
Nie Yong-Zhen/ “For Miss Qiu Yueyun”
Lin Wei-Ming (for his album art for the murkycrows album- his stuff is really cool and you should check it out)

mk1


Best Recording Album Award
“New Heartbeat”/ Recording Engineers: Peter Roberts, Lupo Groinig, Strawberry/ Main Mixing Engineers: Richard Furch, George Dum/ Main Mastering Post-Production: Reuben Cohen
“Light Freezing”/ Recording Engineers: Li You, Bao Ru Yi, Zhang Bo, Yan Chung Kun/ Main Mixing Engineers: Howie, Joe Hirst/ Main Mastering Post-Production: Ray Stuff
“AMIT 2”/ Recording Engineers: Chen Wen Chun, Chen Zhen Fa/ Main Mixing Engineers: Fan Nangang/ Main Mastering Post-Production: Joe LaPorta
“Aphasia”/ Recording Engineers: Kyle Hoffman/ Main Mixing Engineers: An Dong, Richard Furch/ Main Mastering Post-Production: John David
“Fall In Love With Yourself”/ Recording Engineers: Zhou Chi Hao, Ye Yu Hsuan/ Main Mixing Engineers: Wang Jun Jie/ Main Mastering Post-Production: Chris Gehringer
[The Winner]
Light Freezing (Cui Jian)

https://www.youtube.com/watch?v=veizYBkPZeM


Best Backing Recording Album Award
“The Arti: The Adventure Begins/ Film Soundtrack” / Recording Engineers: Yang Min Qi, Li Zhao Yang, Wu Rong En, Lin Xiao Qin, Zhu Jing Ran, Chen Yi Lin, Ko Zhong You, Jiang Song Song, Yang Bang Hao/ Main Mixing Engineers: Yang Ming Qi, Craig Burbridge, Wang Jun Jie (Little K), Simon Li/ Main Mastering Post-Production: Sun Zhong Shu
“Simple Life”/ Recording Engineers: Kyle Cassel/ Main Mixing Engineers: Dave Darlington/ Main Mastering Post-Production: Dave Darlington
“My Own Room”/ Recording Engineers: Todd Carder, Pat Noonan (The Bunker Studio)/ Main Mixing Engineers: Brian Montgomery, Wei Yu Xian/ Main Mastering Post-Production: Systems Two Recording Studio
“SEMIFUSA Namesake Album”/ Main Mixing Engineers: Yu Jialun/ Main Mastering Post-Production: Jeff Lipton, Maria Rice
The[The Winner]
The Arti


nominees source
winners source


Some articles, in case you're interested: The Straights Times, CRI English, Focus Taiwan

What are your thoughts, aiya? (other than 'sodagreen cleaned up,' of course.)
As ever, let me know if there's anything I missed/got wrong or if there's anything else you'd like to see. I haven't watched the full so I'm pretty sure I missed some performances.
edit: sigh, it wouldn't be a golden melody post if I didn't screw up the formatting
Tags: awards, group, group: sodagreen, mv, singer, singer: a-lin, singer: a-mei, singer: jam hsiao, singer: jj lin, singer: yoga lin, taiwan
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Comments allowed for members only

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

  • 8 comments